Make your own free website on Tripod.com

MATURANTET

Kapitulli 13

Home
Kapitulli 1
Kapitulli 2
Kapitulli 3
Kapitulli 4
Kapitulli 5
Kapitulli 6
Kapitulli 7
Kapitulli 8
Kapitulli 9
Kapitulli 10
Kapitulli 11
Kapitulli 12
Kapitulli 13
Kapitulli 14
Kapitulli 15
Kapitulli 16
Kapitulli 17
Kapitulli 18
Kapitulli 19
Kapitulli 20
Kapitulli 21
Kapitulli 22
Kapitulli 23
Kapitulli 24
Kapitulli 25
Kapitulli 26
Kapitulli 27
Kapitulli 28
Kapitulli 29
Kapitulli 30
Kapitulli 31
Kapitulli 32
Kapitulli 33
Kapitulli 34
Kapitulli 35
Kapitulli 36
Kapitulli 37
Kapitulli 38
Kapitulli 39
Kapitulli 40
Mbyllja

13

Pas dy ditėsh, kur Martela hyri sėrish nė klasėn e maturės B vuri re se, ndryshe nga ngritja e zakonshme e pėrshėndetjes, nxėnėsit qėndronin nėpėr bankat e tyre kokulur dhe krejt tė heshtur.
- Ēohuni nė kėmbė! - urdhėroi ajo duke pėrshkėnditur sytė me habi.
Asnjė nuk lėvizi.
- Ēohuni, debila, se ju nxora tė gjithėve pėrjashta ! - thirri fort. Por u pendua, sepse kėsaj nuk mund t’ia arrinte kurrėsesi.
Ata po e kundronin ngultas e me njė zemėrim tė hapur. Ajo ndjeu bezdi nga gjithato vėshtrime tė pėrqendruara mbi tė me pėrbuzje dhe mendoi se mund ta prishte atė gjendje vetėm duke ngulmuar.
- Ēohuni, po ju them se do marr masa !
Por ata nė heshtje vazhdonin ta mbanin mbėrthyer me shėnjestrat e shumta tė syve tė tyre.
- Fėmijė pa edukatė, rrugaēė ! - shfryu me spazmė dhe shkoi u ul nė karrigen e saj me shprehje nervoze tė dukshme.
E tronditur, buzėvarur e nė njė gjendje sikur po i dilte flakė nga trupi, ajo filloi tė shfletonte regjistrin. Por befas u dėgjua njė rrahje ritmike thembrash nė dysheme. Pas njė grime, ajo trokėllimė u pasua nga disa tė tjera dhe nuk vonoi, tėrė kėmbėt e nxėnėsve zunė tė godasin dyshemenė me njė ritėm tė vetėm: “ Duk - duk - duk!…Duk - duk - duk!…”
Martela brofi nė kėmbė me nerva krejt tė tronditura e me njė tendosje tė pazakonshme. Por fytyrat e tyre ishin fare tė qeta dhe serioze. Kujt t’i drejtohej ? Kujt t’i turrej me klithma e tė shara pėr tė zbrazur tėrbimin e saj ? U pėrkul, kėqyri kėmbėt e tyre…Rreshtat e parė ndaluan. Shkoi nė fund. Trokisnin sėrish kėmbėt e rreshtave tė parė. Trokitje majtas…para…prapa…kudo. Ajo trokitje e llahtarshme iu fut thellė e mė thellė, gjer nė zgavrat e trurit, gjer nė palcėn e eshtrave dhe u rrėqeth. Filloi gjithė trupi t’i dridhej tmerrėsisht. U xhindos.
- Rrugaēė ! Arrogantė ! Qelbanikė ! Po ngrini krye kundėr mėsuesve!…kundėr…Partisė!…Do ta paguani shtrenjtė kėtė paturpėsi ! - ulėriti si e ndėrkryer dhe doli nga klasa, qė ata tė pushonin e tė mos merrej vesh nė klasat e tjera. Deshi tė shkonte tė ankohej, ta bėnte problem nė drejtori. Po kė tė akuzonte? gjithė klasėn?… Kjo nuk e nderonte. Mė mirė tė hesht, tha me vete.

Vullnet Mato
Rr. Ali Baushi pall. 3 shk. 7 hyrja 66
Tel: +355 4 365201 dhe Cel: 069 2275145
Tirana, ALBANIA